Usługi

Bilioteka uslugi

Piękna i bogata biblioteka

składająca się z właściwie dobranego księgozbioru to brama do minionych pokoleń, rozkosz dla współczesnych a przede wszystkim kierunkowskaz dla tych którzy dopiero nadejdą. Posiadanie takiego skarbu potwierdza nasz status społeczny i materialny jej właściciela. Wyznacza wysokie dla wielu nieosiągalne miejsce w hierarchii społecznej, którego nie da się zastąpić innymi dobrami materialnymi.

Na co dzień w pracowni obcujemy z pięknymi woluminami które powstały w trudzie i mozole lat minionych, aby przekazać nam emocje, doznania, wiedzę i świadomość poprzednich pokoleń. Biorąc do ręki taką książkę czytamy jej losy najczęściej poprzez proweniencje, marginalia ale także stan zachowania, oprawę i sposób w jaki powstała. Najpiękniejsze i najdroższe książki mają nam wiele do przekazania. Dla nas jest najważniejsza opowieść o pieczołowitości i skrupulatności introligatora, jego umiejętnościach, zasobie w materiały, wiedzy o świecie, wyczuciu stylu.

Wszyscy pracownicy LIBRARIUM pragną pozostawić po sobie trwałe i piękne książki długo i pięknie opowiadające o swoim powstaniu, bądź powtórnych narodzinach. Dlatego też spełniamy prośby zarówno książek jak ich właścicieli co do nowej szaty stworzonej dla trwałości i wyposażenia w dalszą długą drogę do wieków przyszłości. Stosując najlepsze wzorce mistrzów, artystów introligatorstwa oraz poszukując własnych dróg i stylu staramy się, aby książka i jej historia były jednością poprzez swój wygląd, konstrukcję i trwałość.

Każda z tych książek traktowana jest indywidualnie, oprawa jest dostosowywana do epoki w której powstała lub została wydana, do treści lub indywidualnych wymagań klienta. Oprawy biblioteczne, gabinetowe, artystyczne w każdym stylu historycznym, do średniowiecznych ksiąg poprzez wszystkie epoki aż do współczesności nie maja przed nami tajemnic. Jesteśmy w stanie oprawić każdą książkę, także z minionych stuleci, wykonując czyszczenie i renowację kart, dobierając odpowiedni rodzaj szycia i wyklejek, dostosowując montaż woluminu, materiały i zdobnictwo do epoki i stylu oprawy. Dzięki tak dobrej znajomości opraw historycznych i sztuki, oraz rynku wydawniczego oprawy również projektujemy, zarówno bibliofilskie jednostkowe jak i wydawnicze.

Często odwzorowujemy dawne oprawy historyczne wykonując ich kopie.
Projektujemy nowe oprawy zarówno w duchu historycznym, stylowym jak i współczesne oraz nowoczesne dostosowane do współczesnego odbioru rzeczywistości. Wykonujemy również oprawy wg projektu klienta. Wykonujemy też galanterię: księgi, kroniki, albumy, teczki okolicznościowe, notesy, biuwary, etui na telefony &c

W pracowni wykonujemy oprawy książek oparte na najlepszych technikach dopracowanych przez pokolenia. Nasze książki posiadają głównie oprawy zawieszane lub organiczne z roślinnie garbowanej skóry koziej. Tak zwane marokiny i safiany produkowane są według dawnych receptur wyłącznie na użytek introligatorstwa. Używano ich 500 lat temu i istnieją na oprawach do dziś. Nasze skóry są tak samo trwałe zostało to potwierdzone przez specjalistyczny ośrodek badawczy.

Dbamy zarówno o zewnętrzny jak i wewnętrzny wygląd woluminu. Blok konserwujemy i naprawiamy, szyjemy na sznurki nićmi lnianymi, wszywając scyzury i wyklejki, następnie oporkujemy i szlifujemy. Zazwyczaj nie obcinamy książek na gilotynie aby zachować jak najwięcej z historii księgi.

Do oblekania bloków stosujemy najlepsze materiały – skóry, jedwabie, pergaminy, papier marmoryzowany itp. Oprawy tłoczymy złotem, „na ślepo”, reliefowo, wykonujemy intarsje, zabiegi barwienia skóry, wprawiamy medaliony i klejnoty oraz stosujemy różnego rodzaju okucia, zapięcia i guzy.

Dbamy o wyklejki, dublurę, kapitałki i blok książki wykonując marmoryzowanie, złocenie, barwienie, malowanie, wyszywanie i cyzelowanie.

Ze względu na styl zdobień oprawy dzielimy na:

Oprawy historyczne

będące kopią opraw powstałych w poprzednich epokach lub stylizacją na dawne czasy ale przy użyciu ornamentów z tamtych lat

Oprawy historyczne

Klasyczne oprawy biblioteczne i gabinetowe,

które są historyczne i stylowe – wzorowane na historycznym zdobnictwie i sposobie oprawy, odwzorowujące ducha przeszłości.

Oprawy biblioteczne i gabinetowe

Oprawy współczesne

najczęściej oprawy artystyczne wymagające kunsztu i poczucia stylu, kompozycji, właściwości materiałów. Najczęściej są to oprawy opowiadające, czyli takie które ilustrują treść woluminu.

Oprawy wspolczesne

Oprawy nowoczesne

opierające się na najnowszych dostępnych technikach i technologiach

Oprawy nowoczesne