O nas

O nas

Librarium to introligatornia działająca od 1992 roku, która jest wynikiem połączenia tradycji trzech pokoleń z pasją bibliofilską osadzoną w czystej historycznej postaci. Nasza firma stworzyła specjalne miejsce dla miłośników i twórców pięknych książek. Od lat współpracujemy z wieloma, bibliofilami, ludźmi związanymi z książką i sztuką. Często wykonywaliśmy usługi do filmów i reklam. Oprawiamy księgi okolicznościowe dla urzędów, ambasad, banków, agencji reklamowych. Współpracujemy z wydawnictwami dla których oprawiamy od kilku do kilkudziesięciu egzemplarzy z nakładu w wersji luksusowej, najczęściej w skórę lub pergamin. Tak oprawione woluminy są częstym prezentem dla ważnych gości dużych firm, urzędów, zagranicznych delegacji. Wielokrotnie wykonywaliśmy oprawy dla prezydentów, papieży, koronowanych głów. Mieliśmy zaszczyt i przyjemność wykonywać min: kroniki na EXPO 2000 i tuby na zaproszenia na obchody 50-lecia panowania Królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II, serię książek dla jednego z banków centralnych, mszały i księgi liturgiczne dla kościołów i związków wyznaniowych. Prace przez nas wykonywane znajdują się w wielu krajach świata, w USA, Francji, Anglii, Rosji, na Ukrainie, Białorusi, w Niemczech a nawet w Japonii. W wyniku przywracania do życia pałacy i zamków, a przede wszystkim znacznego wzrostu zamożności i wiedzy polaków, nastąpił powrót do tworzenia, a często odtwarzania bibliotek rodowych. Jesteśmy czynnym uczestnikiem tych fascynujących zmian i potrzeb podtrzymywania tradycji. Budujemy kilka dużych księgozbiorów pałacowych oprawiając wszystkie woluminy w bibliotece, tak jak to dawniej bywało. Nasze książki od wielu lat znajdują się w katalogach aukcyjnych najważniejszych antykwariatów w kraju.

W latach 2001- 2009 braliśmy udział w powstawaniu faksymile Biblii Gutenberga, a w szczególności jej oprawy i stworzenia katalogu sprzedaży. Po długich poszukiwaniach i starannej selekcji, Wydawnictwo Bernardinum z Pelplina wraz z tamtejszym Muzeum Diecezjalnym właściciele jedynego przechowywanego egzemplarza tego tak ważnego dla rozwoju naszej cywilizacji dzieła, powierzyło nam wykonanie odtworzenia oprawy wykonanej przez Henryka Costera z Lubeki z XV wieku i oprawy wg naszych ustaleń badawczych z oryginału. Podejmując się tak olbrzymiego i odpowiedzialnego zadania nie ukrywaliśmy radości z możliwości wykorzystania w praktyce naszej wiedzy.  W wyniku oględzin oryginału poddaliśmy w wątpliwość opisy źródłowe i nakazaliśmy badania zarówno pochodzenia skóry jak i jej koloru. Wynik był zgodny z naszym zdaniem iż księgę oprawiono w skórę ze zwierzyny płowej, najbardziej dostępną w północnej części Europy w tamtych czasach, podjęliśmy jednak decyzje o oprawie w skórę kozią gdyż w obecnej rzeczywistości tylko ten wybór był najwłaściwszy i tylko skóra kozia garbowana roślinnie spełniała wysokie wymagania co do jakości i wierności historycznej. Zastosowaliśmy tak jak w oryginale oprawę organiczną, deski dębowe, skórę wyprawianą roślinnie, guzy toczone, okucia i zapięcia z wyciętej blachy dokładnie takie jak na oryginale. Prócz oprawy złociliśmy w każdym egzemplarzu inicjały 24 karatowym złotem płatkowym i wykonywaliśmy ręczne piórkowe zdobienia. Pierwszy egzemplarz polskiego faksymile Biblii Gutenberga otrzymał Papież Jan Paweł II z okazji urodzin i 25-lecia pontyfikatu.

W latach 2009-2013 budowaliśmy przede wszystkim biblioteki prywatne w oprawy gabinetowe i artystyczne.

Od roku 2014 roku prócz usługowego wykonywania opraw, budowania bibliotek pałacowych i opraw dla wydawców zewnętrznych, pracujemy nad kolekcją wydawniczą Librarium.